Where and When are cells?

Below you’ll find the locations of the various cells that make up our church, and the names of the cell leaders who help facilitate them. We meet in small groups of ten around Philadelphia and South Jersey. Click on the video for an overview of how many cells are near your neighborhood, and feel free to click on any name to contact our cell leaders via email. Any other questions about cells please call us at 215.468.2726 or email us at communications@circleofhope.net.


Check out a deeper exploration of our cell and congregation locations.


Click on the dropdown to expand the neighborhood/region and next to each cell leader name you’ll find the day and time of their cell in addition to a more specific neighborhood location.

Philadelphia

in Brewerytown, Fairmount area

Bethany Bender Tuesday in Brewerytown

Bryant Burkhart Tuesday at 7:30pm in Brewerytown

Tricia Fussaro Tuesday at 7:00pm in Fairmount

Donovan Hayes Tuesday at 8:00pm in Brewerytown

Jeremy Zimmerman Tuesday at 7:30pm in Brewerytown

Sara Semborski Tuesday at 8:00pm in Francisville

Jonny Rashid Tuesday at 8:00pm in Brewerytown

Shelby Smith Tuesday in Brewerytown

in Center City area

Rob Foster Tuesday at 7:00pm

Paul Kohl Wednesday at 12 noon

Rachel Sensenig Wednesday at 7:30pm

Jimmy Weitzel Wednesday at 8:00pm

in Kensington area

Julius Rivera Sunday at 10:45am in K & A

Rebecca DeWhitt Tuesday at 7:30pm in East Kensington

Martha Grace Tuesday at 8:00pm in East Kensington

Will Stichter Tuesday at 8:00pm in East Kensington

Dan Snook Tuesday at 8:00pm in East Kensington

Kristen Snow Tuesday at 7:30pm in East Kensington

Tori Engelstad Wednesday at 7:30pm in East Kensington

Lauren Stichter Wednesday at 7:30pm in East Kensington

Joshua Grace Thursday at 10:00am in East Kensington

Charles Marine Thursday at 8:00pm in East Kensington

Ellen Szczesniak Thursday at 8:00pm in East Kensington

in Germantown, Mt Airy, Roxborough area

Kirby Franklin Wednesday at 8:00pm in Germantown

Julie Hoke Tuesday at 7:30pm in Mt. Airy

Aaron Foltz Wednesday at 7:30pm in Roxborough

Hope Mead Wednesday in Mt. Airy

Alison Wear Wednesday at 7:30pm in Germantown

Jerome Stafford Thursday in Roxborough

Maria Guzman Thursday at 7:30pm in Germantown

Hannah Gombossy Saturday morning in Germantown

in North Philly area

Alli Thayer Tuesday at 8:00pm near Temple Campus

Cristina Kelvas Wednesday at 10:30am near Temple Campus

Matt Tice Thursday at 8:00pm in Yorktown

in Port Richmond area

Eric Rivera Tuesday at 8:00pm

Rob Wetherington Tuesday at 7:00pm

in South Philly area

Mark Netti Tuesday

Howard Pinder Tuesday

Francesca Wolfe Wednesday at 7:15pm

Steven Falkowski Thursday at 8:00pm in Grays Ferry

in West Philly area

Sarah Swanson Tuesday at 7:30pm

Darcy Stafford Wednesday at 7:00pm

Mark Mumbauer Wednesday at 12:00pm

Jonathan Ziegler Thursday at 8:00pm in Mantua


New Jersey

near Collingswood, Oaklyn, Audubon, Haddon Township, Westmont

Sara Lairmore Tuesday at 7:30pm in West Collingswood

Nicole Jordan Wednesday at 7:30pm in Collingswood

Tom Swogger Wednesday at 7:30pm in Westmont

Ben White Friday at 5:00pm in Collingswood (primarily for teens)

near Moorestown, Maple Shade, Cherry Hill, Cinnaminson, Mt. Laurel

Kathryn Swogger Thursday 7:30pm in Moorestown

Donna Schmidt Thursday at 7:30pm in Cherry Hill

near Pennsauken, Camden, Merchantville

Joel Smith Thursday in South Camden

near Haddonfield, Haddon Heights, Barrington, Lawnside, Magnolia, Runnemede

Pat McGowan Wednesday at 7:00pm in Barrington

near Gloucester City, Mt. Ephraim, Brooklawn, Bellmawr and further south

Ben White Thursday at 7:30pm in Gloucester City

Bryce Hewlett Tuesdays at 7:30pm in Gloucester City