Where and When are cells?

Below you’ll find the locations of the various cells that make up our church, and the names of the cell leaders who help facilitate them. We meet in small groups of ten around Philadelphia and South Jersey. 


Click on the dropdown arrows to expand the neighborhood/region. You’ll find the cell leader (linked to their email for contact)day and time of their cell, in addition to a more specific neighborhood location.

Philadelphia

in Brewerytown, Fairmount area

 

Bethany Bender Tuesday in Brewerytown

Tricia Fussaro Tuesday at 6:30pm in Brewerytown

Donovan Hayes Tuesday at 8:00pm in Brewerytown

Jonny Rashid Tuesday at 8:00pm in Brewerytown

Shelby Smith Tuesday at 8:00pm in Brewerytown

Alli Thayer Tuesday at 8:00pm

Jonathan Ziegler Thursday at 8:00pm in Brewerytown

 

in Center City area

 

Paul Kohl Wednesday at 12 noon

Rachel Sensenig Wednesday at 7:30pm

 

in Kensington and Fishtown area

 

Julius Rivera Sunday at 10:45am in K & A

Rebecca DeWhitt Tuesday at 7:30pm in East Kensington

Martha Grace Tuesday at 8:00pm in East Kensington

Gail Szczesniak Tuesday in Fishtown

Nina Moran Thursday morning in East Kensington

Dan Snook Tuesday at 8:00pm in East Kensington

Kristen Snow Tuesday at 7:45pm in East Kensington

Tori Engelstad Wednesday at 7:30pm in East Kensington

Lauren Stichter Wednesday at 7:30pm in East Kensington

Jeremy Avellino Thursday at 8:00pm in K & A

Joshua Grace Thursday at 10:00am in East Kensington

Charles Marine Thursday at 8:00pm in East Kensington

Sarah White Thursday in East Kensington

 

in Germantown, Mt Airy, Roxborough, East Falls, Wayne, PA area

 

Julie Hoke Tuesday at 7:30pm in East Falls

Jerome Stafford Tuesday at 7:30pm in Roxborough

Kim Crognale Wednesday at 8:00pm in Mt. Airy

Alison Wear Wednesday at 7:30pm in Germantown

Lindsay Crosswell Thursday at 7:30pm in Mt. Airy

Jerome Stafford Thursday at 8:00pm in Roxborough

Aubrey White Thursday at 8:00pm in Germantown

Hannah Gombossy Saturday at 9:30am in Germantown

 

in North Philly area

 

Matt Tice Thursday at 8:00pm

Jeremy Zimmerman Wednesday at 8:00pm

 

in Port Richmond area

 

Eric Rivera Tuesday at 8:00pm

Will Stichter Tuesday at 8:00pm in Port Richmond

Rob Wetherington Tuesday at 7:00pm

 

in South Philly area

 

Ashley Michaux Wednesday at 8:00pm

Mark Netti Wednesday at 8:00pm

Howard Pinder Tuesday at 8:00pm

Jimmy Weitzel Wednesday at 8:00pm

Steven Falkowski Thursday at 8:00pm in Grays Ferry

 

in West Philly area

 

Sarah Swanson Tuesday at 7:30pm

Mark Mumbauer Wednesday at 11:30am

Bethany Stewart Wednesday at 7:00pm

Rod White Wednesday at 6:30pm

Sandi Pope Thursday at 8pm

 

New Jersey

near Collingswood, Oaklyn, Audubon, Haddon Township, Westmont

 

Sara Lairmore Tuesday at 7:30pm in Collingswood

Donna Schmidt Tuesday at 7:30pm in Oaklyn

Nicole Jordan Wednesday at 7:30pm in Collingswood

Ben White Friday at 3:30pm in Collingswood (primarily for teens)

 

near Palmyra, Riverton, Cinaminson, Pennsauken

 

Tom Swogger Wednesday at 7:30pm in Pennsauken

John Londres Thursday at 7:30pm in Pennsauken

 

near Moorestown, Maple Shade, Cherry Hill, Mt. Laurel

 

Kathryn Swogger Thursday 7:30pm in Moorestown

 

near Camden, Merchantville

 

Joel Smith Thursday at 8:00pm in South Camden

 

near Haddonfield, Haddon Heights, Barrington, Lawnside, Magnolia, Runnemede

 

Pat McGowan Wednesday at 7:00pm in Barrington

 

near Gloucester City, Mt. Ephraim, Brooklawn, Bellmawr and further south

 

Bryce Hewlett Thursday at 7:30pm in Westville

Ben White Thursday at 7:30pm in Gloucester City

 

◉◉◉

Click on the video for an overview of how many cells are near your neighborhood, and feel free to click on any name to contact our cell leaders via email. Also, check out a deeper exploration of our cell and congregation locations.